Duyurular

 Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi’nin birlikte organize ettiği ‘Sağlıklı Yaşam İçin Birlikte Yürüyeceğiz’ sloganıyla başladığımız ‘Otomobilsiz Yaşam Günü’ projesi 23 Eylül Pazar günü gerçekleşecektir.    ( Devamını Oku )

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği işbirliğinde düzenlenen “Sivil Toplum Akademisi” programı konferansları aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Sivil Toplum Akademisi programının dördüncü konferansında “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yapısal Analizi” konusu ele alındı. ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu ve

Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü organizasyonunda Muharrem Ayı dolayısıyla Sanat

Merkezinde Aşure konulu bir programı düzenlendi.

    ( Devamını Oku )

yeni web sitemiz yayında... ( Devamını Oku )

Birlikte Yaşama Kültüründe Toplumsal Kuralların Önemi

Birlikte Yaşama Kültüründe Toplumsal Kuralların Önemi

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İletişim Paylaşım Çalışma Grubu işbirliğinde düzenlenen “Birlikte Yaşama Kültürü” programına kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Büyükşehir Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen programa Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyeleri, Kadın Meclisi gönüllü üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere İletişim Paylaşım Çalışma Grubu Çalışma Grubu Temsilcisi Eğitimci Ferat Dalaman katıldı.

“Kentine ve Kentine Saygı Duy Projesi” kapsamında düzenlenen programda özellikle birlikte yaşama kültürünün toplum üzerindeki pozitif algısını güçlendirme konusu ele alındı. İnsanı toplumsal bir varlık olarak tanımlayan Ferat Dalaman, insanların cinsiyeti yaşı bilgi düzeyi veya statüsü ne olursa olsun insanın fıtratı gereği tek başına yaşayamayacağını ifade etti.

Dalaman, “Dünyaya gelirken hiç birimiz birlikte yaşayacağımız insanları seçemiyoruz. Fakat belli bir düzeyden sonra yaşayacağımız yeri ve beraber yaşayacağımız insanları seçme özgürlüğüne sahibiz” dedi.

Dünya üzerinde yaşayan 81 milyon insanın her birinin farklı bir kültürü olduğunu ve 81 milyon farklı kültürle beraber yaşamayı bilmemiz gerektiğini söyleyen Dalaman, “81 milyon tane farklı kültürü bir arada tutabilmek ve ortak bir işleyişte götürebilmek için temel bir şeye gereksinim vardır. Bu da toplumsal kurallardır. Eğer bizler bu kuralları oluşturmazsak veya oluşmuş kurallara uyum sağlamazsak o toplumda haz alamayız veya mutlu olamayız ” dedi.

Dalaman, evlerde gürültü yapılmaması gibi bir toplumsal kuralımızın olduğunu belirtirken, komşularımıza rahatsızlık verme gibi bir kastımızın olmamasına rağmen bunu yapmamızın kuralı uygulamamaktan değil o kuralı bilmemekten kaynaklandığını ifade etti.

Toplumsal kurallara uyulmanın toplumun huzurunu artıracağını ve daha sağlıklı bir toplum oluşacağını vurgulayan Dalaman, programın sonunda kadınların karşılaştığı toplumsal sorunlara çözüm aradı.

;