Duyurular

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalara aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda “Empati ve İnsan İlişkileri” konulu bir konferans düzenlendi. ( Devamını Oku )

 Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi’nin birlikte organize ettiği ‘Sağlıklı Yaşam İçin Birlikte Yürüyeceğiz’ sloganıyla başladığımız ‘Otomobilsiz Yaşam Günü’ projesi 23 Eylül Pazar günü gerçekleşecektir.    ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi 8.Olağan Genel Kurulunda “Kent Konseyi Başkanı ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin Seçimi, Malatya Şehir Gönüllüleri Meclisinin Kurulması, Kent Konseyinin Meclisleri ve Çalışma Gruplarının Revize Edilmesi ”gündem maddeleri görüşüldü 

( Devamını Oku )

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği işbirliğinde düzenlenen “Sivil Toplum Akademisi” programı konferansları aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Sivil Toplum Akademisi programının dördüncü konferansında “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yapısal Analizi” konusu ele alındı. ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu ve

Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü organizasyonunda Muharrem Ayı dolayısıyla Sanat

Merkezinde Aşure konulu bir programı düzenlendi.

    ( Devamını Oku )

yeni web sitemiz yayında... ( Devamını Oku )

     
İnsan Hakları Panelinde Kadın Cinayetleri ve Çocuk İstismarı Konuşuldu

İnsan Hakları Panelinde Kadın Cinayetleri ve Çocuk İstismarı Konuşuldu

Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Malatya Büyükşehir Belediye Başkan vekili Selim Pilten, Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, Malatya Barosu Genel Sekreteri Hüseyin Cem Güney, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, Malatya Barosu Avukatları, Kadın Meclisi üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde konuşmalarını yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Selim Pilten, dünyanın değişik bölgelerinde çeşitli hukuki ve kültürel geçmişe sahip temsilciler tarafından hazırlanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin evrensel değerler ile tüm halklar ve uluslar için ortak bir başarı standardı belirlediğini söyledi.

Günlük yaşantımızda, bizi koruyan ve bizi birbirimize yakınlaştıran hakları savunmak ve teşvik etmek için harekete geçebileceğimizi söyleyen Pilten, “Her insanın insanlık onuruna eşit değer verir ve her birimiz birbirimizin haklarını savunabiliriz” dedi.

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, “Yüce Rabbimiz Maide Süresinin 32. ayetinde “Kim, bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Diye buyurmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Barosu ile müştereken hazırladığımız panelde kadın ve çocuklara yönelik cinayetlere ve tacizlere dikkat çekmek istedik ”dedi.

white;mso-background-themecolor:background1'>Artan, kadınlarla erkeklerin Allah katında ve insan olma noktasında bir ve beraber olduğunu ifade ederek, “Biz erkekler için kadın anadır, eştir, evlattır, teyzedir ve haladır, bizim birbirimizin üzerinde hayatlarımızı kolaylaştırmak, hayatlarımızı güzelleştirmek için hakları vardır. Bu haklar insanlık medeniyetinin olmazsa olmazlarıdır. Biz kadın olsun, erkek olsun, çocuk olsun insanımızı yaşatmakla hükümlüyüz ” dedi.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi yönünde gerek idari gerek yargı alanında yapılacak çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Toplum olarak bizler hayatımızda neleri kaybettik? Yeni uygulamalar bizlere neler sağladı, yasal olarak yapılan düzenlemeler ne kadar yeterli? Sorularının cevaplarını da sorgulamamız gerekmektedir” dedi. Şiddet olaylarının sadece ülkemizde değil dünya genelinde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıktığını ifade eden Bulut, “ Şiddetin her türlüsüne karşıyız” dedi.

Kent Konseyi Koordinatörü Hatice Albayrak’ın moderatörlüğünde düzenlenen panel de Malatya Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Memba Kuşcu Oto İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinden ve insan hakları evrensel bildirgesinden bahsederek, “Bildirge, insanın sahip olduğu onur ve değerin önemini anlatmaktadır” dedi.

Malatya Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Şeyda Öztürk Aslan, Çocuk Hakları ve çocuk istismarı konularına değinerek, “ Çocuklarımız bizlerin geleceği. Cinsel istismar konusunda toplumun kulaktan kulağa aktardığı konuşmalardan çok çocuklarımızı dinlemeliyiz” dedi.

Malatya Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Emine Erol, Adli yargılanma sürecinde kadın ve çocuk konusuna değinerek, “ Yaşam hakkı herkesin en doğal hakkıdır. İnsanların sadece yaşam hakkına değil, adil yaşam hakkına da önem vermeliyiz” dedi.

Panelin sonunda katılımcılar panelistlere konu ile ilgili birçok soru yönelttiler.

;