Duyurular

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalara aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda “Empati ve İnsan İlişkileri” konulu bir konferans düzenlendi. ( Devamını Oku )

 Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi’nin birlikte organize ettiği ‘Sağlıklı Yaşam İçin Birlikte Yürüyeceğiz’ sloganıyla başladığımız ‘Otomobilsiz Yaşam Günü’ projesi 23 Eylül Pazar günü gerçekleşecektir.    ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi 8.Olağan Genel Kurulunda “Kent Konseyi Başkanı ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin Seçimi, Malatya Şehir Gönüllüleri Meclisinin Kurulması, Kent Konseyinin Meclisleri ve Çalışma Gruplarının Revize Edilmesi ”gündem maddeleri görüşüldü 

( Devamını Oku )

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği işbirliğinde düzenlenen “Sivil Toplum Akademisi” programı konferansları aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Sivil Toplum Akademisi programının dördüncü konferansında “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yapısal Analizi” konusu ele alındı. ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu ve

Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü organizasyonunda Muharrem Ayı dolayısıyla Sanat

Merkezinde Aşure konulu bir programı düzenlendi.

    ( Devamını Oku )

yeni web sitemiz yayında... ( Devamını Oku )

     
Mısri Sofrasında Gönül Sohbetleri

Mısri Sofrasında Gönül Sohbetleri

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği tarafından tasavvuf dünyasının sayılı isimlerinden biri olan Niyazi Mısri’nin sadece yaşadığı döneme değil, aynı zamanda günümüz dünyasına etki eden söylemlerine dikkat çekmek, Niyazı Mısri üzerinden hoşgörü kenti olan Malatya’da ortak yaşama kültürü içerisinde birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla “Mısri Sofrasında Gönül Sohbetleri” konulu bir  program düzenlendi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ile Niyazi Mısri konulu konferanslarını sunmak üzere Niyazi Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazmi Özerol, Tasavvuf Musikisi dinletisi için Malatya Musiki Cemiyeti sanatçıları katıldı. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Niyazi Mısri’nin, gönül cennetinin timsali ve tasavvuf ehli biri olduğunu söyleyerek,  Niyazi Mısri’nin yazmış olduğu eserlerin içeriğinde insan sevgisi, birlik, beraberlik ve dayanışma kültürüne özel bir vurgu yapıldığını belirtti.

Tasavvuf kültürü üzerine konuşan Gürkan, “Tasavvufun temel esası insan sevgisi, yaratılmışların sevgisi, Yaradan’dan dolayı tüm yaratılmışların bir tutulmasıdır. Tasavvuf düşünmektir, tefekkür etmektir. Tefekkür tevekküle, tevekkül teslimiyete, teslimiyet Allah’ın sevgisi ile bütünleşince her şeyi gönül cenneti ile görmeyi sağlar” dedi.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, ehli beyt sevdalısı, hemşerimiz, aynı zamanda Malatya’lı olan Niyazi Mısri’nin “Derman aradım derdime meğer derdim bana derman imiş” sözüne atıfta bulunarak, tasavvuf ile ilgili bakış açısını ortaya koyduğunu belirtti.

Niyazi Mısri’nin şiirlerinde bahsi geçen Aspuzu olarak nitelendirilen yer hakkında bilgi veren  Artan, Osmanlılar zamanında Aspuzu’nin Malatya’nın yazlığı olarak kullanıldığını söyledi.  Artan,  Niyazi Mısri’yi tanımak ve tanıtmak adına yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu söyledi.

“Mısri Sofrasında Gönül Sohbetleri” konulu konferans veren Niyazi Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazmi Özerol,  Niyazi Mısri’nin hayatı, düşünce dünyası ve yaşadığı dönemin kültürel özellikleri hakkında bilgiler verdi. Niyazi Mısri’nin sürgün hayatını da anlatan ve bu dönemde yazmış olduğu eserlere değinen Özerol, “ Türk tasavvuf edebiyatının, şiir dünyasının en büyük şairlerinden biridir Mısri, duygu ve düşüncelerini Yunus Emre tarzında dile getirmiştir” dedi.

Programda Niyazi Mısri’nin şiirleri okundu. Aynı zamanda Malatya Musiki Cemiyeti tarafından Niyazi Mısri’nin bestelenmiş şiirleri seslendirildi. 

;