Duyurular

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalara aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda “Empati ve İnsan İlişkileri” konulu bir konferans düzenlendi. ( Devamını Oku )

 Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi’nin birlikte organize ettiği ‘Sağlıklı Yaşam İçin Birlikte Yürüyeceğiz’ sloganıyla başladığımız ‘Otomobilsiz Yaşam Günü’ projesi 23 Eylül Pazar günü gerçekleşecektir.    ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi 8.Olağan Genel Kurulunda “Kent Konseyi Başkanı ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin Seçimi, Malatya Şehir Gönüllüleri Meclisinin Kurulması, Kent Konseyinin Meclisleri ve Çalışma Gruplarının Revize Edilmesi ”gündem maddeleri görüşüldü 

( Devamını Oku )

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği işbirliğinde düzenlenen “Sivil Toplum Akademisi” programı konferansları aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Sivil Toplum Akademisi programının dördüncü konferansında “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yapısal Analizi” konusu ele alındı. ( Devamını Oku )

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu ve

Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü organizasyonunda Muharrem Ayı dolayısıyla Sanat

Merkezinde Aşure konulu bir programı düzenlendi.

    ( Devamını Oku )

yeni web sitemiz yayında... ( Devamını Oku )

     

TARİHSEL SÜREÇTE TÜRKİYE – AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ortak tarihe ve kardeşliğe dikkat çekmek amacıyla “Tarihsel Süreçte Türkiye – Azerbaycan Kardeşliği” konulu bir konferans düzenledi. Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans programı Malatya Kent Konseyi’nin İnstagram sayfası üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Av. Abdulkadir Artan, bugün Azerbaycan denilen bölgeye ilk Türk akınlarının Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey zamanında başladığını belirterek, bu akınlardan sonra Azerbaycan bölgesinin tamamının Türkleşip Müslümanlaştığını söyledi. Artan, “Bugün adı Ermenistan olan devletin toprakları da bu dönemde tamamen Türkleşmiştir. Hatta Ermenistan Devleti’nin temellerinin atıldığı dönemde de nüfusun üçte ikisi Türkmenlerden oluşmaktadır. Zamanla Türkmen, Müslüman ve Kürt nüfusu bu bölgeden uzaklaştırıp bugün nüfusunun %99 Ermeni olan bir devlet kurdular” dedi.

1. Dünya savaşının sonuna doğru Osmanlı Devleti’nin Bakü’ye kadar ilerlediğini belirten Artan, “1917 yılın da Sovyetler Birliği’nin kurulması ve bu bölgede de Rusların tarihi olarak gözü olması Azerbaycan 1920 yılında SSCB tarafından işgal altına alınmasına sebep olmuştur. 1990 – 91 yıllarından Sovyetler Birliği dağılıyor ve Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Gürcistan gibi devletler doğuyor” dedi.

Karabağ bölgesinde yapılan katliamların korkusu ile bu bölgede yaşayan binlerce Azerbaycanlının işgal edilmeyen bölgelere kaçmak zorunda kaldığını ve böylelikle bölgenin boşaltıldığını ifade eden Artan, “Boşaltılan bu bölgeler Ermeni teröristlerin eline geçmeye başladı. Hatta öyle oldu ki Sovyetler Birliği zamanında Özerk Karabağ Cumhuriyeti olarak kabul edilen bölgenin dışına taştılar ve civarındaki köyleri, kentleri bir bir işgal etmeye başladılar. Son savaş öncesi Azerbaycan topraklarının %20’si Ermeni teröristlerin işgali altındaydı” dedi.

Programın sonunda Azerbaycanlı şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Azerbaycan – Türkiye” şiirini okuyan Artan, “Gerek 1992 – 93, gerek daha öncesi ve gerek bu hafta ülkesini azat etmek için mücadele edip şehit düşen Azerbaycan Türklerine selam, Osmanlıya selam, Türkiye Cumhuriyetine selam” diyerek sözlerini sonlandırdı.

;