21 MART DÜNYA DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Malatya Kent Konseyi,Malatya Down Sendromlular Derneği ve Babacan Tekstil işbirliği kapsamında downsendromlu bireylerimizin sosyal yaşantılarına katkı verilebilmesine dair dayanışma ve işbirliğine yönelik olarak eğitim alan öğrencilerin mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Törene Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Pilten,Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdülkadir Artan, Malatya Down Sendromlular Derneği Başkanı Nursel Vardı,  İl Müdürleri, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Örgütleri, konuklar ve öğrenciler katılım gösterdi.  

Malatya Down Sendromlular Derneği Başkanı Nursel Vardı konuşmalarında, “Her yıl 21 Mart’ta olduğu gibi bugün yine çok heyecanlıyım. Çok mutluyum. Çünkü hayatımda yenilikleri ve desteklerle fırsat verildiği zaman çocuklarımızın neler yapabileceğine şahit oluyoruz ve bu da beni aşırı derecede heyecanlandırıyor.” ifadelerine yer vererek başladı.

Aldıkları eğitim sonrasında mezuniyet belgesi almaya hak kazanan öğrencileri kutlayarak konuşmalarına başlayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, 21 Mart’ın downsendromlulara farkındalık ve anlayışı artırmak, toplumu şuurlandırmak için bir fırsat sunmak olduğunu belirtti. Toplum olarak, downsendromlu bireylerin haklarını, ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak için daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğinin altını çizen Sayın Recep Bentli, “Daha öncede kardeşlerimizi ve diğer engelli bazı kardeşlerimizi üniversitemizde ağırlamıştık. Yine Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültemiz ile bir takım etkinlikleri düzenledik. Sanat Sokağında Büyükşehir belediyemizin desteklediği “Gülen Yüzler Kafe” isimli bir kafenin olduğunu ve bu özel kardeşlerimizin bu kafede çalıştığını biliyorduk ama tekrar bizde bu kardeşlerimize hem bölümümüzden hem diğer bazı Meslek Yüksekokulu guruplarımız da var olan programlarımızdan kısa bir eğitim vermek istedik. Kendilerine bir mezuniyet belgesi vermeyi düşündük. Bu kapsamda Kent Konseyi Genel Sekreterimize, Babacan Tekstil’e ve kendi hocalarımız çok büyük destekler verdi. Her biri bir haftalık eğitim düzenledi. İnşallah bu hafta mezuniyet haftaları. Allah onlara ömürleri boyunca sağlıklı hep böyle güler yüzlü bir hayat versin diye niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Rektör Prof. Dr. Recep Bentli, Ziraat Fakültesi ve Battalgazi Meslek Yüksekokulunda Seracılık ve Hasat Eğitimi, Yeşilyurt Meslek Yüksekokulunda Seramik Uygulamaları Eğitimi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde Müzik Eğitimi, Kale Meslek Yüksekokulunda Aşçılık Eğitimi, Sağlık Bilimleri Fakültesinde Egzersiz ve Spor Eğitimi ve Tıp Fakültesinde laboratuvar etkinliği’nin 4 Mart- 7 Mart tarihleri arasında işbirliği protokolü kapsamında downsendromlu bireylere verilen eğitimler arasında yer aldığını belirtti.

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdülkadir Artan ise konuşmalarında “Bugün Kuzey Yarımküre’de gündüzlerimizin gecelerimizden daha uzun ve daha eğlenceli olduğu Nevruz günü 21 Mart Down Sendromlu kardeşlerimiz açısından da ışıklı günlerin, güzel günlerin bir habercisi olsun. Bu kardeşlerimiz için güzel bir adım atıldı. Bu sebeple rektörümüz Prof. Dr. Recep Bentli’yi kutluyorum. Eğitim hepimiz için gerekli, ama bu kardeşlerimiz için biraz daha gerekli. Böyle bir etkinliğin parçası olduğumuz için mutlu olduğumu belirtmek isterim.” ifadelerine yer verdi.

Mezuniyet töreni Down Sendromlu bireyler tarafından Anadolu’nun Motiflerini içeren halkoyunları gösterisi, 4-7 Mart tarihleri arasında Down Sendromlu bireylere verilen eğitimleri içeren sinevizyon gösterisi, Down Sendromlu bireylerin güzellik, zarafet ve neşelerini yansıtan defile gösterisi, mezuniyet töreni kapsamında eğitim sertifikalarının takdimi ve kep atma töreni ile sona erdi. Son olarak törende Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. 

;